Następny mecz:  Valladolid  -  Barcelona     ·  Sobota, 25 sierpnia 22:15  ·  2. kolejka La Liga Canal + Sport 2   ·  Kolejne mecze   ·  Terminarz

Okiem kibica. Jak przetrwać zakaz transferowy?

 31 stycznia 2015, 07:00

 Łukasz R.

 74 komentarze

Stało się. Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie (TAS) wydał wyrok. Nie pomogło dostarczenie nowych dokumentów. Wyrok, jak można się było spodziewać, został podtrzymany. FC Barcelona nie może dokonywać transferów przez cały 2015 rok.

Czy istnieje możliwość w miarę bezpiecznego „przezimowania” tego okresu i walki o (przynajmniej krajowe) trofea? Tak. Jednak trzeba bardzo mądrze dysponować naszą kadrą.

Na początku uściślijmy pewną kluczową sprawę. Barcelona nie może nie tyle kupować, co rejestrować nowych graczy. W praktyce oznacza to, że klub nie może nikogo pozyskać nawet na zasadzie wolnego transferu. Można jednak, do kadry pierwszego zespołu, wprowadzić nowych zawodników z rezerw oraz swobodnie korzystać z piłkarzy wypożyczonych.

Zacznijmy w takim razie właśnie od wypożyczonych. Takich zawodników, z szansą na powrót, jestczterech. Trójka z nich: Gerard Deulofeu (powrót do FCB w lipcu 2015), Denis Suárez (możliwość odkupienia przez FCB od Sevilli za 3 mln euro w 2016, sprowadzenie w 2015 to negocjacje z Sevillą), Alex Song (powrót do FCB lipiec 2015) ma kontrakty do 2017 roku, jedyny Cristian Tello (planowy powrót do FCB lipiec 2016, możliwy powrót w 2015) do 2018 roku. Nie jest tajemnicą, że z tej czwórki największe nadzieje pokładane są w duecie grającym obecnie w Sevilli. Song najzwyczajniej nie pasuje do naszego systemu gry. Udowadnia to teraz ponownie w Anglii. W West Hamie jest jednym z kluczowych ogniw środka pola. Na Camp Nou wydaje się spalony. Dla dobra Tello i także Klubu najlepiej będzie jak zostanie on w Porto. Tam ma szansę rozwoju. W obecnej sytuacji w Barcelonie najzwyczajniej nie ma szans na grę. Spójrzmy zatem na statystyki duetu z Sevilli wg whoscored.com:

Deulofeu: La Liga: 12 meczów, 627 rozegranych minut, 1 bramka, 4 asysty, 75% celnych podań (po zaokrągleniu). Liga Europy: 4 mecze, 201 minut, 2 asysty, 77% celności podań (po zaokrągleniu). Copa Del Rey: 3 mecze, 2 bramki.

Denis Suárez: La Liga: 17 meczów, 1020 rozegranych minut, 2 bramki, 3 asysty, 2 żółte kartki, 79% celności podań (po zaokrągleniu). Liga Europy: 5 meczów, 268 rozegranych minut, 1 bramka, 1 żółta kartka, 83% celności podań (po zaokrągleniu). Copa Del Rey: 2 mecze, 1 bramka.

Tyle w kwestii suchych liczb. Należy do nich dodać kluczowe podania i udane dryblingi. W obu zawodnikach jest potencjał i w obecnej sytuacji mogą wnieść do naszego składu potrzebną świeżość.

Reszta dostępnych zawodników prezentuje się następująco:

Bramka:

W mojej opinii bez problemu poradzimy sobie z obsadą tej pozycji. Chilijczyk to solidny bramkarz. Od początku sezonu broni dobrze, liczby go bronią. Na chwilę obecną nie widzę powodu jego zmieniania. W dalszej perspektywie sądzę jednak, że Niemiec zacznie zyskiwać na znaczeniu. Jest młody, perspektywiczny, jego aklimatyzacja przebiega bez większych problemów. Myślę, że zacznie dostawać coraz więcej szans. Co więcej, jego gra nogami (tak ważna u nas) jest fenomenalna. Z tej dwójki spokojnie możemy wybrać lepszego i każda decyzja powinna okazać się solidna. Trzeciego bramkarza w kadrze można zostawić na wszelki wypadek. Masip i Ondoa powinni wykazać się w presezonie. Jeśli ten drugi by wypadł lepiej, Masipa można sprzedać. Wątpię jednak, by trzeci portero pograł dużo.

Mój preferowany skład: Bravo, ter Stegen, Masip/Ondoa

Obrona:

W mojej opinii to formacja, która dostarczy nam najwięcej problemów. Obsada pozycji stopera wydaje się w miarę zabezpieczona. Tylko „w miarę”, bo trzeba wziąć pod uwagę kilka zmiennych. Pierwszą są wciąż wahania u Piqué. Lucho musi to ustabilizować. Mascherano na razie sprawuje się przyzwoicie i oby tak zostało. Poza tym ten zakaz koliduje z jego grą na pozycji DMa (o tym szerzej w pomocy). Mathieu gra dobrze na stoperze, zwłaszcza ze średnimi i słabymi rywalami. Najważniejszym jest fakt, że Bartra gra dobrze (tak, pamiętam jak został w tyle przy golu Almeríi i rajdzie Bale’a w zeszłorocznym Pucharze Króla, ale to nie zmienia mojego zdania) i dostaje coraz więcej szans. W przyszłości można jeszcze liczyć na jakiś cud z Vermaelenem. Lepiej jednak zacząć stawiać na lé i Bagnacka. Ich wystrzał z formą jest pewniejszy niż nagłe przestanie łapania kontuzji przez Belga. Najgorzej jest z prawą obroną. Ban transferowy sprawił jedno – trzeba przedłużyć umowę z Alvesem. Problem jest taki, że Dani pewnie będzie chciał umowę na 2-3 lata, a my, góra, powinniśmy dać opcję 1+1. Mam nadzieję, że strony jakoś się dogadają. Montoya wciąż może odejść na dniach. Niedobrze, bo w takiej sytuacji tym bardziej powinien zostać. Zarząd powinien dołożyć ku temu wszelkich starań. A jeśli już ma odchodzić to tylko za klauzulę w kontrakcie = 20 mln euro. Jeśli jednak pójdzie, to pewnie za „czapkę gruszek”*. Montoya powinien zostać, a Douglasa należałoby sprzedać. Ale nikt go nie kupi (bo i po co on komu innemu niż Zubi?),więc zostaje tylko wypożyczenie na 2 lata. Niestety do tego pewnie też nie dojdzie. Alternatywami na PO są Adriano i Bartra. Na lewej stronie stabilność powinien zapewnić Jordi Alba. W odwodzie na lewą flankę są też Adriano i Mathieu. Francuz może tam jednak grać tylko ze słabymi rywalami. Inaczej będzie „objeżdżany”. Pod uwagę może być tu brany Grimaldo. Czas leci. Jeśli młodzik ma się przebić, to nadeszła najlepsza pora.

Mój preferowany skład: Alves, Montoya, Piqué, Mascherano, Mathieu, Bartra, lé/Bagnack, Vermaelen, Adriano, Alba, Grimaldo

Pomoc:

Tutaj czynnikiem kluczowym jest: forma Iniesty. W przyszłym roku to on powinien być naszym naturalnym liderem drugiej linii. Z obecnej kadry widzę tylko jednego „spadochroniarza”. Jest nim Sergi Roberto. Nikt ostatnio nie dostał tylu szans, których nie potrafił wykorzystać. Najlepiej by było sprzedać go do Anglii lub oddać Sevilli w rozliczeniu zaSuáreza. Songa nie ma co ściągać z Anglii. Tam mu dobrze, a nam dobrze bez niego. Mniej minut Xaviego (który teraz musi zostać) powinien zrównoważyć Rafinha. Oczywiście ściągniecie Denisa to także priorytet. Do tego konieczne szanse dla Sampera i Halilovicia. Wprowadzanie tego pierwszego oznacza cofnięcie Masche znów do obrony. Trudno. Na wychowanków trzeba stawiać.

Mój preferowany skład: Xavi, Iniesta, Rakitić, Samper, Rafinha, Busquets, Halilović

Atak:

Tutaj jak z bramką. Spokojnie sobie poradzimy. Pozycja trio Messi-Neymar-Suárez jest niezagrożona. Pierwszym zmiennikiem powinien być nadal Pedro. Z Sevilli powinniśmy sprowadzić też Deulofeu. Pozostaje jeszcze trójka Adama/Munir/Sandro. Tutaj powinniśmy wybrać dwóch, a trzeciego wypożyczyć do solidnego klubu (może być znów Sevilla J. Osobiście postawiłbym na tą chwilę na Adamę i Sandro, a wypożyczył Munira.

Mój preferowany skład: Messi, Neymar, Suárez , Pedro, Deulofeu, Adama, Sandro

  

Konkluzje końcowe:
Zakaz transferów jest korzystny dla cantery. Rezerwy pod wodzą Eusebio okupują ostatnie miejsce w drugiej lidze, rozwój niektórych graczy został jakby wstrzymany. Promocja do pierwszej drużyny może im tylko pomóc. Awans, nowy trener, a więc i nowa motywacja. Na tym z kolei może zyskać tylko zespół. Nadchodzący sezon będzie prawdziwym poligonem dla młodych. Dawno tego nie było. Zakaz transferów może sięjednak mocniej odbić dopiero po jego wygaśnięciu. Wtedy to wielu ważnych zawodników będzie miało na karku ponad 30 lat, inni będą tuż przed tą granicą. Nagle kadra niebezpiecznie nam się zestarzeje i wyjdą wtedy obecne zaniedbania wzmacniania zespołu. Ale ten bałagan będzie musiał posprzątać nowy zarząd (miejmy nadzieję, że na czele z Laportą). Tenrok mimo wszystko powinniśmy przetrwać. Na pewno wiemy tylko jedno.Łatwo nie będzie.

*Tekst pisany, gdy wydawało się, że odejście Martína jest nieuniknione.

Powyższy tekst odzwierciedla wyłącznie opinie jego autora.

„Okiem kibica” to dział stworzony dla Was i współtworzony przez Was. Każdy z Czytelników FCBarca.com może podzielić się swoją opinią z Redakcją i Czytelnikami. Serdecznie zapraszamy do nadsyłania Waszych tekstów na adres:

okiemkibica@fcbarca.com

Więcej informacji tutaj.


Powyższy artykuł odzwierciedla wyłącznie opinie jego autora.

„Okiem kibica” to dział FCBarca.com stworzony dla Was i współtworzony przez Was. Każdy z Czytelników FCBarca.com może podzielić się swoją opinią z Redakcją i Czytelnikami. Serdecznie zapraszamy do nadsyłania Waszych tekstów na adres:

okiemkibica@fcbarca.com

Więcej informacji tutaj.

Drodzy Czytelnicy, Redakcja zastrzega sobie prawo do publikacji wybranych artykułów oraz do odpowiedzi tylko na wybrane wiadomości. Przesyłając do nas swój tekst zgadzasz się na jego publikację na łamach FCBarca.com jednocześnie akceptując fakt, że może on zostać nieopublikowany.

okiemkibica@fcbarca.com

Więcej informacji tutaj.

Simusamu10


Powyższy tekst odzwierciedla wyłącznie opinie jego autora.

„Okiem kibica” to dział stworzony dla Was i współtworzony przez Was. Każdy z Czytelników FCBarca.com może podzielić się swoją opinią z Redakcją i Czytelnikami. Serdecznie zapraszamy do nadsyłania Waszych tekstów na adres:

okiemkibica@fcbarca.com

Więcej informacji tutaj.

Simusamu10


Powyższy tekst odzwierciedla wyłącznie opinie jego autora.

„Okiem kibica” to dział stworzony dla Was i współtworzony przez Was. Każdy z Czytelników FCBarca.com może podzielić się swoją opinią z Redakcją i Czytelnikami. Serdecznie zapraszamy do nadsyłania Waszych tekstów na adres:

okiemkibica@fcbarca.com

Więcej informacji tutaj.

Udostępnij:

Komentarze (74)

Gorące tematy