Następny mecz:  Barcelona  -  Tottenham     ·  Niedziela, 29 lipca 05:05  ·  International Champions Cup TVP Sport   ·  Kolejne mecze   ·  Terminarz

Wszystko, co trzeba wiedzieć o Finansowym Fair Play

 11 sierpnia 2017, 17:19

 Łukasz Lewtak

Źródło: UEFA/Sport/CAS

 74 komentarze

W ostatnich tygodniach wiele mówi się o zasadzie Finansowego Fair Play, wprowadzonej przez UEFA w 2010 roku, aby poprawić ogólną sytuację finansową europejskiej piłki. Jako że w mediach pojawia się wiele nieprawdziwych informacji na temat tych przepisów, postanowiliśmy dokładnie wyjaśnić, jak one działają i jakie mają zastosowanie.

Temat Finansowego Fair Play pojawił się przy okazji transferu Neymara do PSG. Media donosiły, że Barcelona i La Liga złożą doniesienie na paryski klub, jeśli ten zapłaci wynoszącą 222 miliony euro klauzulę odstępnego Brazylijczyka. Informacje te miały jednak niewiele wspólnego z prawdą, gdyż taka procedura nie istnieje i nie została uwzględniona w przepisach Finansowego Fair Play.

Zgodnie z wprowadzonymi w 2010 roku przez UEFA zasadami kluby mogą wydać maksymalnie pięć milionów euro więcej niż zarabiają w ciągu okresu, który podlega kontroli, czyli przez ostatnie trzy lata (jest to tzw. zasada break-even). Limit ten może zostać przekroczony do pewnego poziomu, jeśli różnica zostanie w całości pokryta przez bezpośrednią wpłatę od właściciela/właścicieli klubu lub związanego z nim(i) podmiotu. To pomaga zapobiegać powstawaniu niemożliwego do spłaty długu. Wspomniany poziom w sezonach 2015/16, 2016/17 i 2017/18 wynosi 30 milionów euro. Tak więc straty klubu w okresie trzyletnim nie mogą przekroczyć 30 milionów. Co więcej na zakończenie sezonu (30 czerwca) kluby nie mogą mieć żadnych zobowiązań wobec innych klubów, pracowników i organów podatkowych. Warto podkreślić, że do wydatków klubu nie są wliczane koszty inwestycji w infrastrukturę stadionową, obiekty treningowe, rozwój młodych piłkarzy, a od 2015 roku także w futbol kobiecy.

Co istotne UEFA kontroluje, skąd pochodzą przychody klubów. Jeśli jakaś firma powiązana z właścicielem klubu inwestuje pieniądze w drużynę, europejska federacja sprawdza, czy przychody z tytułu umowy sponsorkiej są adekwatne do rzeczywistej wartości rynkowej. W 2014 PSG podpisał kontrakt z Biurem Turystyki Kataru i otrzymał z tego tytułu 200 milionów euro. UEFA oceniła natomiast, że rzeczywista wartość rynkowa takiej umowy jest o połowę mniejsza.

Pojawiały się również wątpliwości dotyczące tego, czy fakt, że to sam Neymar opłacił 222 miliony swojej klauzuli, nie spowoduje, iż suma ta nie zostanie wliczona do wydatków PSG. Otóż UEFA przygotowała się na taką ewentualność, wprowadzając przepis o tzw. Related Party Transaction. Federacja może na jego podstawie zaliczyć transakcję transferu Neymara do wydatków PSG. Istnienie takiej możliwości potwierdził w swoim wyroku w sprawie FC Petrolul Ploiesti vs UEFA z 2013 roku Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu, stwierdzając, że klub musi ujawnić wszelkie transakcje wykonane przez osoby trzecie, które mają związek z jego działalnością. W uzasadnieniu wyroku czytamy, że "zgodnie z zasadami przyznawania klubom licencji przez UEFA oraz Finansowego Fair Play klub musi przedstawić wszystkie podmioty, które wypłacają jego pracownikom należności wynikające z umowy lub wprost z przepisów prawa, a więc również osoby trzecie, jakie zawarły z klubem porozumienie, na mocy którego są zobowiązane przekazywać bonusy pieniężne za występy, będące częścią pensji wypłacanej pracownikowi przez klub. Jeśli kluby mogłby przenosić zobowiązania na struktury zewnętrzne, aby uniknąć kontroli przestrzegania przepisów dotyczących przyznawania licencji oraz Finansowego Fair Play, realizacja głównych celów tych regulacji byłaby zagrożona. Właściwym sposobem na ukaranie klubów nieprzestrzegających tych zasad jest rozsądna grzywna połączona z potencjalnym wykluczeniem z rozgrywek".

W kontekście Finansowego Fair Play warto również odnieść się do dzisiejszych doniesień prasowych o tym, że PSG wyda 180 milionów euro na Kyliana Mbappe. Istotne jest to, że taki transfer amortyzuje się na całą długość trwania umowy zawodnika, czyli jeśli piłkarz podpisze pięcioletni kontrakt, wspomniana kwota nie będzie wliczać się do jednego sezonu, tylko zostanie rozłożona na pięć lat. Jednak nawet mimo to, jeśli PSG sprowadzi tego lata również Mbappe, w ciągu najbliższych trzech lat będzie musiał zanotować dodatkowe przychody na poziomie ok. 400 milionów euro.

Za nieprzestrzeganie zasad Finansowego Fair Play klub może zostać ukarany ostrzeżeniem, reprymendą, grzywną, odjęciem punktów, wstrzymaniem wypłat nagród pieniężnych za udział w rozgrywkach UEFA, zakazem rejestrowania nowych piłkarzy w rozgrywkach UEFA, ograniczeniem liczby piłkarzy, którzy mogą być zarejestrowani w rozgrywkach UEFA, wykluczeniem z trwających lub przyszłych rozgrywek lub odebraniem tytułu bądź nagrody. Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku naruszenia zasad Finansowego Fair Play klubom niemal zawsze udaje się zawrzeć ugodę z UEFA. Od 2014 roku takie rozwiązanie zastosowano w przypadku aż 27 drużyn, w tym. m.in. PSG, Manchesteru City (The Citizens otrzymali 60 mln euro kary, z czego UEFA zwróciła im potem 2/3, oraz musieli ograniczyć swoją kadrę na mecze Ligi Mistrzów do 21 zawodników), Romy, Monaco, Panathinaikosu, Astany, Fenerbahçe czy... Ruchu Chorzów.

Udostępnij:

Komentarze (74)

Gorące tematy