Następny mecz:  Barcelona  -  Tottenham     ·  Niedziela, 29 lipca 05:00  ·  Presezon   ·  Kolejne mecze   ·  Terminarz

Nie żyje legenda Barcelony Quini

 28 lutego 2018, 07:45

 Łukasz Lewtak

Źródło: FCBarcelona.cat

 11 komentarzy

W nocy w wieku 68 lat zmarł Enrique Castro, znany jako Quini. W latach 1980-84 reprezentował on barwy FC Barcelony. Był jednym z najlepszych napastników w historii hiszpańskiego futbolu.

Wczoraj po południu Quini dostał zawału serca, kiedy przebywał na jednej z ulic w Gijón. Niestety nie udało się uratować jego życia i w nocy Hiszpanię obiegła bardzo smutna wiadomość o jego śmierci. Quini był jednym z najlepszych napastników w Europie w swojej epoce. Był prawidzym lisem pola karnego. W barwach Sportingu Gijón dał się poznać jako szybki środkowy napastnik, który znakomicie gra zarówno nogami, jak i głową. W zespole z Asturii trzykrotnie sięgnął po Trofeo Pichichi.

Po wielu latach starań FC Barcelona ściągnęła Quiniego w 1980 roku, kiedy piłkarz miał 31 lat. Enrique Castro spędził na Camp Nou cztery lata pełne sukcesów. Rozegrał dla Barçy 178 meczów i strzelił 101 goli. W marcu 1981 roku przeżył chwile strachu, kiedy został porwany przez trójkę młodych ludzi po meczu Barçy z Herculésem Alicante. Na szczęście działania hiszpańskiej i szwajcarskiej policji przyniosły efekt i Quini został uwolniony. Jeden z porywaczy został zatrzymany w Genewie, gdzie chciał wypłacić pieniądze z banku. Podczas przesłuchania zdradził miejsce pobytu swoich wspólników, którzy zostali zatrzymani chwilę później. Quini został uwolniony przez policję z magazynu w Saragossie 25 dni po porwaniu.

Niedługo po tym traumatycznym przeżyciu Quini wrócił na boisko. Zagrał w finale Pucharu Króla przeciwko swojemu Sportingowi, w którym występował przez 12 lat. Pokazał wtedy swój profesjonalizm, strzelając dwa gole i znacznie przyczyniając się do zwycięstwa Barcelony. W barwach Blaugrany zdobył Trofeo Pichichi w sezonach 1980/81 i 1981/82. Był autorem bramki numer 3000 dla Barcelony w LaLidze, kiedy to 24 stycznia 1982 trafił do siatki w pojedynku z Castellonem. W barwach Barçy zdobył w sumie pięć trofeów. W 1984 roku wrócił do Sportingu. 23 kwietnia 2016, przy okazji meczu Barcelony ze Sportingiem Gijón na Camp Nou, prezydent Josep Maria Bartomeu wręczył Quiniemu złoty herb w podziękowaniu za jego wspaniałą grę w barwach Dumy Katalonii, wierność klubowi i nieprzerwaną więź emocjonalną z całym barcelonismo.

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem o Quinim, który ukazał się na łamach FCBarca.com w ramach wyklu "Barcelona w sepii". Kliknij tutaj, aby przejść do artykułu.

10 najważniejszych faktów dotyczących Quiniego

Udostępnij:

Komentarze (11)

Gorące tematy