Następny mecz:  Barcelona  -  Tottenham     ·  Niedziela, 29 lipca 05:00  ·  Presezon   ·  Kolejne mecze   ·  Terminarz

Barcelona wygrała z Atlético i awansowała do półfinału UEFA Youth League

13 marca 2018, 20:10

5 komentarzy

Piłkarze juvenilu A wzięli przykład z seniorskiej drużyny Barcelony i pokonali Atlético Madryt w ćwierćfinale UEFA Youth League 2:0. Tym samym młodzi zawodnicy Blaugrany awansowali do półfinału i zagrają w Nyonie o zwycięstwo w rozgrywkach.

W składzie Barcelony na spotkanie z Atlético zabrakło Monchu, który w pojedynku z Paris Saint-Germain został ukarany czerwoną kartką. Nie mogli zagrać również kontuzjowani Kike i Juan Fernández. Drużynę Garcíi Pimienty ponownie wzmocnili za to piłkarze Barçy B: Dani Morer, Juan Miranda, Abel Ruiz i Carles Pérez. Trener juvenilu A zastosował interesującą strategię, w ramach której jego podopieczni płynnie przechodzili z ustawienia 4-3-3 w obronie na 3-4-3 w ataku. Rolę jednego z trójki środkowych obrońców pełnił wówczas wszechstronny Dani Morer, a wyżej przesuwali się boczni obrońcy Juan Miranda i Guillem Jaime.

Początek spotkania był bardzo charakterystyczny dla futbolu młodzieżowego, nacechowany słabszą organizacją i małym chaosem w grze obu zespołów. Pierwszy celny strzał w tym pojedynku oddało Atlético, ale z uderzeniem Toniego Moi poradził sobie bez większego trudu Iñaki Peña. Stopniowo ataki Barcelony zaczynały być coraz groźniejsze. W 25. minucie Miranda dośrodkował w pole karne, a po małym zamieszaniu w okolicach piątego metra od bramki sprytem, techniką i dobrą koordynacją ruchową popisał się Marques Mendez, który wyprowadził Katalończyków na prowadzenie.

Jeszcze przed przerwą Barcelona powiększyła swoją przewagę. Tym razem do siatki trafił Alex Collado. Pomocnik Barçy uderzył zza pola karnego w dolny róg bramki, a w pokonaniu bramkarza Atlético pomógł mu również rykoszet od nogi jednego z obrońców. Duży udział przy tym golu miał Miranda, który wbiegł przed „szesnastkę”, skupiając na sobie uwagę obrońców, a następnie wyłożył piłkę Collado.

W drugiej połowie bardzo aktywny był Carles Pérez, który często szukał miejsca do oddania strzału po indywidualnych akcjach. Jedna z nich niemal zakończyła się golem, gdy po uderzeniu skrzydłowego Alejandro Dos Santos odbił piłkę wprost pod nogi Marquesa. Napastnik Barcelony nie trafił jednak na pustą bramkę. W 65. minucie groźny strzał z rzutu wolnego oddał Collado, ale bramkarz Atlético nie dał się pokonać.

W 70. minucie na boisku pojawił się Rodrigo Riquelme, który wprowadził sporo ożywienia do gry ofensywnej Atlético. Kilka minut po wejściu na murawę skrzydłowy Rojiblancos z łatwością minął Jaime, a następnie oddał bardzo groźny strzał, obroniony jednak przez Peñę. Barcelona oddała inicjatywę rywalom i Atlético kilka razy zagościło w polu karnym Katalończyków. W jednej z akcji piłka wpadła nawet do bramki Blaugrany, ale sędzia odgwizdał faul na Peñi. Do końca meczu wynik nie uległ już zmianie.

Młodzi piłkarze Barcelony byli o dwie klasy lepsi od Atlético i zasłużenie awansowali. Wynik mógł być jeszcze bardziej okazały, gdyby Katalończycy byli skuteczniejsi i częściej grali drużynowo, a nie indywidualnie, zwłaszcza w drugiej połowie. To największa nauka z tego spotkania dla zawodników Barçy, ponieważ mimo dużej przewagi jedna akcja Rojiblancos mogła doprowadzić do nerwowej końcówki.

Mimo wszystko Barcelona w dobrym stylu pożegnała się ze swoją publicznością w UEFA Youth League. Półfinały i finał rozgrywek odbędą się bowiem w Nyonie w dniach 20-23 kwietnia. W walce o finał podopieczni Garcíi Pimienty zmierzą się ze zwycięzcą jutrzejszego spotkania Manchester City - Liverpool.

FC Barcelona - Atlético 2:0
1:0 Marques Mendez 25’
2:0 A. Collado 42’

FC Barcelona: Iñaki Peña - Guillem Jaime (77’ Jandro Orellana), Oscar Mingueza, Juan Brandariz Chumi (72’ Arnau Comas), Juan Miranda - Dani Morer (92' Mateu Morey), Alex Collado, Riqui Puig - Carles Pérez, Marques Mendez, Abel Ruiz.

Atlético: Alejandro Dos Santos - Carlos Isaac, José Carlos Aliaga, Francisco Montero, Fernando Gastanaga - Juan Agüero, Oscar Castro, Toni Moya (56’ Giovanni Navarro), Joaquín Munoz (61’ Alberto Salido) - Salomon Obama (70’ Rodrigo Riquelme), Oscar Clemente.