Bartomeu: Valverde spełnił oczekiwania, dublet ma dużą wartość

Dariusz Maruszczak

16 maja 2018, 16:00

Mundo Deportivo, FCBarcelona.cat

13 komentarzy

Josep Maria Bartomeu wygłosił przemówienie dla członków Senatu, w którym zasiadają socios z najdłuższym stażem w klubie. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wypowiedzi prezydenta FC Barcelony.

– To nasz dziewiąty sezon, był on doskonały. Zdobyliśmy ósmy dublet w historii klubu i ustanowiliśmy rekord ligi pod względem liczby meczów z rzędu bez porażki. Sięgnęliśmy po siódme mistrzostwo Hiszpanii w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Era Barcelony rozpoczęła się w 2005 roku. Od tego czasu wygraliśmy 32 trofea, najwięcej ze wszystkich klubów.

– Chciałbym teraz spojrzeć w przeszłość. Rok temu mieliśmy do rozwiązania sprawę sprzedaży Neymara, przegraliśmy w Superpucharze Hiszpanii, a trener Ernesto Valverde dopiero zaczynał pracę. Valverde spełnił oczekiwania i zyskał zaufanie wszystkich, miał świetny sezon. Chciałbym złożyć wyrazy uznania za jego wspaniałą pracę z tą drużyną. Dublet ma dużą wartość. Wygraliśmy najlepszą ligę na świecie, z wielką przewagą nad konkurentami.

– Wszystkich nas boli odpadnięcie z Ligi Mistrzów, ale drużyna potrafiła zareagować na porażkę i zakończyła sezon z dubletem. Nie można wygrywać trypletów co rok. W całej historii udało nam się to tylko dwa razy. W każdym kolejnym sezonie rywale są coraz bardziej konkurencyjni i więcej kosztuje pokonanie ich. To jednak nie znaczy, że nie będziemy tego próbować za każdym razem.

– Kiedy wygrywamy, niektórzy próbują to deprecjonować. Czasem mówi się o arbitrach, szpalerach, przesadzonych kontrowersjach. My staramy się od tego odcinać i skupiać się na naszej pracy. Zapewniam, że Barcelona jest chwalona, podziwiana i szanowana na całym świecie.

– Iniesta jest piłkarzem, który reprezentuje wartości Barcelony i nasz model szkolenia, a także przywiązanie do barw klubowych. Nie sądzę, żeby w światowej piłce była osoba bardziej szanowana od Andrésa Iniesty. W piątek urządzimy mu pożegnanie, na jakie zasługuje, a potem rozegra ostatni mecz, po którym będziemy świętować dublet. Jestem przekonany, że mówimy sobie „do zobaczenia” i do nas wróci. Będziemy tu na niego czekać z otwartymi ramionami, bo jego wkład w nasz klub będzie jeszcze większy.

– Będziemy nadal cieszyć się Leo Messim, z którym przedłużyliśmy kontrakt kilka miesięcy temu. Mieliśmy tę przyjemność, że mogliśmy zobaczyć, jak najlepszy piłkarz w historii rozwija się z roku na rok.

– Stawiamy na La Masíę i dalej chcemy to robić. Niech nikt nie ma wątpliwości, że utrzymamy nasz sposób gry i szkolenia, ponieważ jest to częścią istoty klubu. Barcelona B ma teraz trudną misję uratowania się przed spadkiem. Po zakończeniu sezonu zastanowimy się nad wszystkim, co się wydarzyło. Dziękujemy za pracę Gerardowi Lópezowi i wierzymy w Garcíę Pimientę. Chcemy, żeby Aleña w przyszłym sezonie został piłkarzem pierwszego zespołu.

– Pierwszy raz udało nam się wygrać Puchar Króla w pięciu sekcjach. Żaden inny klub nie zdołał tego dokonać. Jesteśmy najważniejszym wielosekcyjnym klubem sportowym na świecie.

– Nie jest właściwe dla państwa prawa, aby rekwirować żółte koszulki i gwizdki podczas takiego meczu piłkarskiego jak finał Pucharu Króla. Chciałem też podkreślić, że nasze odwołanie od kary za wnoszenie estelad na spotkania Ligi Mistrzów w 2016 roku zostało rozpatrzone pozytywnie. Wygraliśmy sprawę i nie musimy płacić kary.

– Przeżywamy skomplikowane momenty społeczne i polityczne. Chcemy trzymać się zasad, które są esencją tego klubu. Nie możemy żyć wyobcowani od tego, co dzieje się w Katalonii. Chcemy reprezentować wszystkich naszych socios, ale również kibiców, którzy mieszkają tutaj, w Katalonii. Potępiamy stosowanie metod prewencyjnego aresztowania polityków. Prosimy o szanowanie dialogu i rozwiązań politycznych. Wciąż będziemy bronić wolności wypowiedzi i wolności decydowania. Bez szacunku nie może być dialogu, a bez dialogu nie będzie rozwiązań.

– Chciałbym wypowiedzieć się na temat walki z fałszerstwami. W meczu z Realem Madryt wykryliśmy 3000 fałszywych wejściówek, pochodzących z odsprzedaży. Rozpoczniemy wewnętrzne postępowanie, aby pociągnąć do odpowiedzialności winnych i zastosować odpowiednie sankcje. Karnety wszystkich socios, którzy zostaną zidentyfikowani jako biorący udział w fałszerstwie, zostaną wysłane do osób będących na liście oczekujących na karnet. Mogę zapewnić, że zarząd będzie nieugięty w walce z fałszerstwami.

– Niedawno uzyskaliśmy zgodę miejskiego ratusza na nasz plan zagospodarowania przestrzennego. Niektórzy wątpili w ten projekt, ale zostanie on zrealizowany. Mogę zagwarantować, że Espai Barça będzie najlepszym kompleksem sportowym na świecie w centrum dużego miasta. Możemy spełnić nasze marzenia, aby mieć nowe Camp Nou. W 2019 roku zainaugurujemy stadion Johana Cruyffa w Ciutat Esportiva.

– Pomogliśmy już ponad milionowi beneficjentów Fundacji FC Barcelony na całym świecie. Fundacja wykonuje wspaniałą pracę.

Fot. Roderic Alves / CC BY-SA 4.0

Powiązane artykuły

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Z tym "doskonały" to go trochę poniosło. Dublet jak najbardziej należy docenić ale styl jaki prezentowaliśmy przez większość sezonu był daleki od doskonałości, już abstrahując od tych koszmarnych wpadek z Romą i Levante.

@MesQueUnClub_87: Duża zasługa w tym to była ter stegena bo wiele razy ratował druzyne.

« Powrót do wszystkich komentarzy