Następny mecz:  Barcelona  -  Alaves     ·  Sobota, 18 sierpnia 22:15  ·  1. kolejka La Liga Eleven Sports 1   ·  Kolejne mecze   ·  Terminarz

W przyszłym sezonie dojdzie do rewolucji w Barcelonie B

 23 maja 2018, 22:30

 Dariusz Maruszczak

Źródło: Sport

 24 komentarze

  • Jak donosi dziennik Sport, Barcelona zamierza przeprowadzić rewolucję w zespole rezerw
  • Barça B ma w większym stopniu postawić na wychowanków
  • Do zmian dojdzie niezależnie od tego, czy podopieczni Garcíi Pimienty utrzymają się w Segunda División

Barcelona B po dwóch zwycięstwach ze Sportingiem i Cadizem wciąż ma szanse na pozostanie w Segunda División. Bez względu na to, czy ta misja zakończy się powodzeniem, po sezonie dojdzie do sporych zmian w zespole rezerw. Ma on powrócić do filozofii, która przyniosła katalońskiemu klubowi tak wiele sukcesów.

Zdaniem Sportu Barça B ma bowiem znów postawić na utalentowanych wychowanków. Do tej pory strategia polegała na wspieraniu młodych zawodników bardziej doświadczonymi piłkarzami, ale nie przyniosła ona pożądanych rezultatów. Teraz główną rolę mają odgrywać wychowankowie, którzy są przesiąknięci filozofią Barcelony.

Kluczowe znaczenie przy przeprowadzaniu tych zmian ma mieć przybycie do drugiego zespołu Francisco Javiera Garcíi Pimienty. Barcelona zatrudniła go na stanowisku trenera rezerw do 2020 roku, a więc po tym sezonie szkoleniowiec będzie miał jeszcze dwa lata na wprowadzanie nowej strategii. 17-letnie doświadczenie Garcíi Pimienty jako trenera drużyn młodzieżowych potwierdza jego głęboką wiedzę na temat szkolenia zawodników. Ponadto jest on ekspertem w dostrzeganiu najbardziej utalentowanych chłopców, którzy mogą zostać zawodowcami.

Według Sportu García Pimienta jest bardzo zaangażowany w projekt, a niektórzy z młodych piłkarzy, którzy otrzymali oferty z innych klubów, mogą przemyśleć swoje decyzje, wiedząc, że ten trener będzie w stanie ułatwić im drogę awansu do Barcelony B. Nowy szkoleniowiec zespołu rezerw jest też zwolennikiem dawania szansy młodym zawodnikom, którzy wcześniej opuścili kataloński klub, jak np. Alex Carbonell, obecnie gracz Reus.

Sport podał nawet listę piłkarzy, którzy mają w przyszłym sezonie zagwarantowane miejsce w Barcelonie B. Mowa o zawodnikach juvenilu A, z którymi García Pimienta wygrał w tym roku UEFA Youth League. Są to Iñaki Peña, Mateu Morey, Chumi, Óscar Mingueza, Juan Miranda, Álex Collado, Monchu, Riqui Puig, Alejandro Orellana, Alejandro Marqués i Abel Ruiz. Mateu, Miranda, Orellana, Marqués i Abel Ruiz ciągle będą w wieku juniorskim, ale będą grać w Barcelonie B. Reszta piłkarzy rozpocznie etap profesjonalnej kariery. Warto dodać, że Abel Ruiz wystąpił w tym sezonie już w 25 meczach Segunda División. 

Do wymienionych piłkarzy należy dodać również tych, którzy regularnie występują w Barcelonie B, a mają od czasu do czasu pojawiać się w pierwszym zespole, jak Carles Pérez czy Oriol Busquets. Natomiast Carles Aleña ma w przyszłym sezonie dołączyć na stałe do drużyny Ernesto Valverde. W dzisiejszym wywiadzie prezydent klubu Josep Maria Bartomeu wyznał, że trener Barcelony chce w przyszłym sezonie zbudować węższą kadrę, aby swobodniej korzystać z piłkarzy rezerw. To kolejna dobra wiadomość dla futbolu młodzieżowego Blaugrany.

Fot. LessterKal / CC BY-SA 4.0

Udostępnij:

Komentarze (24)

Gorące tematy