Francja zapewniła sobie awans i wyeliminowała Peru; Dania zremisowała z Australią

21 czerwca 2018, 19:05

6 komentarzy

Francja pokonała Peru 1:0 i zapewniła sobie awans do fazy pucharowej mistrzostw świata. W podstawowym składzie Les Bleus wystąpił Samuel Umtiti, a w drugiej połowie na murawie pojawił się Ousmane Dembélé. Z kolei w drugim spotkaniu grupy C dzielni Australijczycy zremisowali z Danią.

Dania - Australia 1:1

Duńczycy znakomicie rozpoczęli mecz z Australią. Już w 7. minucie gry Christian Eriksen wyprowadził swoją drużynę na prowadzenie po tym, jak świetnie odegrał mu piłkę Nicolai Jorgensen. W dalszej części pierwszej połowy brakowało już tak finezyjnych akcji, a oba zespoły największe zagrożenie sprawiały po dośrodkowaniach w pole karne. Po jednym z takich zagrań piłka odbiła się od ręki Yussufa Poulsena. Sędzia Mateu Lahoz zdecydował się na obejrzenie powtórki tej sytuacji i po chwili namysłu wskazał na jedenasty metr. Sześć minut przed końcem pierwszej połowy rzut karny na bramkę zamienił Mile Jedinak, dla którego było to drugie tego typu trafienie na mundialu w Rosji. Chwilę później blisko pokonania własnego bramkarza był Trent Sainsbury, ale Mathew Ryan był czujny i wyłapał piłkę odbitą od nogi obrońcy.

Dobra końcówka pierwszej połowy natchnęła Australijczyków, którzy drugiej części gry sprawiali lepsze wrażenie od Duńczyków. Bardzo blisko gola był Aaron Mooy, ale piłka po jego potężnym uderzeniu powędrowała obok bramki. Swoje szanse mieli też Mathew Leckie i Tom Rogić, a kilka ciekawych akcji zaprezentował najmłodszy piłkarz mistrzostw - rezerwowy Daniel Arzani. Podopieczni Age Hareide zagrozili rywalom jedynie po dwóch strzałach Pione Sisto, ale skrzydłowy najpierw został zablokowany, a następnie nie trafił w bramkę. Zupełnie niewidoczny był lider Duńczyków Eriksen. Mimo dobrej postawy Australijczykom nie udało się jednak zdobyć zwycięskiego gola i ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 1:1.

Francja - Peru 1:0

W drugim spotkaniu Francja mierzyła się z Peru. Drużyna z Ameryki Południowej po pechowej porażce z Danią stanęła pod ścianą i musiała zdobyć przynajmniej jeden punkt w starciu z wicemistrzami Europy, aby wciąż marzyć o awansie. Od pierwszej minuty w zespole Les Bleus wystąpił Samuel Umtiti, a na ławce rezerwowych wylądował Ousmane Dembélé, którego w podstawowym składzie zastąpił Olivier Giroud.

Francuzi podkręcili tempo po dziesięciu minutach gry, gdy w ciągu kilku chwil dobre okazje do zdobycia gola mieli Raphael Varane i Antoine Griezmann. Obrońca Realu Madryt minimalnie nie trafił w bramkę, a strzał napastnika Atlético obronił Pedro Gallese. Później jednak gra była dość chaotyczna. W 31. minucie pierwszą dobrą szansę miał Paolo Guerrero, ale najsłynniejszy peruwiański piłkarz uderzył zbyt lekko. To była jedyna ważna sytuacja w tym spotkaniu, gdy Umtiti przegrał rywalizację z Guerrero. Niewykorzystana okazja szybko się zemściła. Ekwilibrystyczna próba strzału Kyliana Mbappe nie przyniosła jeszcze skutku, ale w 34. minucie 19-latek wyprowadził Francję na prowadzenie, dobijając strzał Giroud. Tym samym Mbappe stał się najmłodszym strzelcem gola dla Francji w historii mistrzostw świata. Przed przerwą podopieczni Didiera Deschampsa stworzyli bodaj najładniejszą akcję w pierwszych 45 minutach meczu, ale Lucas Hernández zbyt długo przytrzymywał piłkę i w efekcie jego strzał obronił Gallese.

Drugą część gry doskonale rozpoczęli Peruwiańczycy. Po znakomitym strzale z dystansu Pedro Aquino piłka odbiła się jednak od słupka. Podopieczni Ricardo Gareki starali się być aktywniejsi na połowie rywala, ale dobrze ustawieni Francuzi bardzo utrudniali im grę. W 73. minucie na boisku pojawił się Ousmane Dembélé, który zmienił Mbappe. Skrzydłowy Barcelony miał swoją szansę po podaniu Girouda, ale jego strzał minimalnie minął słupek. Peruwiańczykom brakowało umiejętności oraz werwy ze spotkania z Danią, aby móc zdobyć wyrównującego gola. Niewątpliwie brakowało im na turnieju również szczęścia, ale to nie zmienia faktu, że jako piąty zespół odpadają z walki o awans do fazy pucharowej.